Teakové dřevo je jedno z nejlepších dřevin. Je ceněno nejen pro svou krásu, pružnost, tvrdost, trvanlivost (25-30 let), ale také pro své unikátní vlastnosti.

Je odolné proti plísním, hnilobě, hmyzu, termitům, vůči vlivům počasí – slunečnímu světlu, větru, dešti, sněhu a dokonce i mrazu. Trvanlivost můžeme prodloužit ošetřením povrchu teakovým olejem.


Teka obrovská - Tectona grandis. Přirozeně roste v Jihovýchodní Asii.

Nejznámější je teak Barmský takzvaný teak ”pravý”. Rozdíly mezi těmito dřevinami níže v textu.


Teak ”pralesní” - volně rostoucí ve svém přirozeném prostředí (lesní porost). Těžba pralesů je celosvětově omezena.

Teak ”barmský” může být jak pralesní tak i plantážově pěstovaný ve svém přirozeném prostředí Myanmaru (dříve Barma). Na trhu je běžně nabízený plantážový, který se prodává jako “pravý - barmský (pralesní)”. Pralesní teak musí mít několik certifikátů o původu dřeva. Tedy, že se nejedná o nelegální těžbu. Jako např. Certifikát FSC..

Teak ”plantážový” je teak pěstovaný na plantážích především v Jižní a Střední Americe, ale také v Africe a Asii.


Internetem a mezi lidmi koluje mnoho mýtů a dezinformací.


Teak má původ jak už bylo zníněno v Jihovýchodní Asii. Tam roste přirozeně a jeho těžba byla dříve nekontrolovaná. Jedná se o teak ”pralesní” tedy volně rostoucí v svém přirozeném prostředí. Složení půdy a klimatické podmínky mají na dřevo specifický vliv. Na kresbu a barvu. Touto nekontrolovanou těžbou pralesního teaku byla z velké části financovaná diktatura v Barmě.

Proto se teak pralesní nazýval ”konfliktní teak”. Některé státy zakázaly dovoz tohoto teaku.

Především omezení, kontrola těžby a vývoz měly zásadní vliv na na trh s teakovým dřevem.

Stále stoupající poptávka po teakové dřevu dala před lety vzniknout teakovým plantážím jakožto obnovitelnému zdroji tohoto jedinečného dřeva.


Existuje obecný mýtus, že plantážní teak vykazuje nižší hustotu než dřevo pěstované ve starých lesích. Nicméně, studie od USDA (studie zde) a Forest Research Institute v Dehra Dun, Indie (zde) nebyl nenalen žádný významný vztah mezi tempem růstu plantážového teaku a jeho hustotou.


Na našich plantážích se nepoužívají chemická hnojiva a rychlost růstu je tedy podobná jako v případě barmského teaku. Teakové plantáže mohou produkovat dřevo téměř identické s asijským teakem.


Jediným rozdílem zůstává složení půdy a klimatické podmínky což způsobuje drobné barevné rozdíly, tvar zrna a kresbu. Ovšem na vlastnosti a hustotu dřeva nemá výrazný vliv.Teka obrovská - Tectona grandis je ”jádrová” dřevina - je vidět rozdíl mezi jádrovým dřevem (hardwood) a bělovým (sapwood).


Jelikož teak neroste pěkně kruhově na surovém řezivu mohou být zbytky bělového dřeva (sapwood), nebo lze nabídnout pouze jádrové dřevo (hardwood).


Řezivo je prodáváno jako polotovar. O aktuální ceně a množství nás kontaktujte.

Kontakt a objednávky: objednavky@teak-levne.cz

                                 +420 774 107 619

Teak - exotické dřevo

HomeTerasyGalerieO teakuKontakt